Zrozumienie podstaw kredytu hipotecznegoZanim zaczniesz szukać domu, ważne jest, byś zrozumiał podstawy kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny jest kredytem przeznaczonym na zakup nieruchomości, zarówno jako głównego miejsca zamieszkania, jak i nieruchomości inwestycyjnej. Konwencjonalny kredyt hipoteczny jest najczęściej wybieranym rodzajem kredytu hipotecznego przez nabywców domów. Chociaż stopy procentowe są bliskie najniższego poziomu w historii, ważne jest, aby zrozumieć, że z czasem prawdopodobnie wzrosną. Na wysokość oferowanego oprocentowania wpływa wiele czynników, w tym punktacja kredytowa, wysokość zaliczki, stosunek zadłużenia do dochodu oraz długość okresu kredytowania. Kredyty hipoteczne mają różne rodzaje planów spłaty, a każdy z nich ma zalety i wady.

Inspekcja domu

Inspekcja domu jest ważną częścią procesu kupna domu. Polega ona na dokładnym zbadaniu domu, wewnątrz i na zewnątrz, w celu zidentyfikowania wszelkich wad i niedociągnięć. Podczas inspekcji domu inspektor sprawdzi, czy nie ma problemów z konstrukcją, fundamentem, instalacją elektryczną i wodno-kanalizacyjną oraz systemem HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja). Możesz także rozważyć zatrudnienie inżyniera budowlanego, który obejrzy dom i fundamenty. Inspektor przygotuje pisemny raport, w którym udokumentuje wszystkie znalezione problemy i przedstawi zalecenia, jak je rozwiązać. Należy pamiętać, że inspekcja jest wydarzeniem jednorazowym i ujawnia tylko problemy istniejące w momencie przeprowadzania inspekcji. Inspekcja nie gwarantuje, że w domu nie ma żadnych problemów.

Zakończenie

Gratulacje! Wreszcie znalazłeś idealny dom i jesteś gotowy do złożenia oferty i sfinalizowania sprzedaży. Upewnij się, że negocjujesz warunki swojej oferty na swoją korzyść. Prawdopodobnie umowa będzie obowiązywać przez co najmniej 30 dni, więc masz trochę czasu na przejrzenie raportu z inspekcji nieruchomości i wynegocjowanie ewentualnych napraw ze sprzedającym. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że przeprowadziłeś badania i wiesz dokładnie, w co się pakujesz. Po zaakceptowaniu warunków oferty prawdopodobnie będziesz musiał wpłacić zaliczkę, która zwykle wynosi od 5 do 20 procent ceny zakupu, oraz podpisać ostateczne dokumenty zakupu. Dokumenty te będą zawierać zapewnienie o ustanowieniu hipoteki oraz zobowiązanie do zachowania tytułu własności, które potwierdzi, że kupujesz nieruchomość wolną i czystą (bez żadnych zastawów i obciążeń).